Google+ Followers

Sunday, 6 April 2014

#EuroMaidan - THE TRUTH ABOUT UKRAINE voices of ORDINARY PEOPLE | ПРАВДА ОБ УКРАИНЕ УСТАМИ ПРОСТЫХ ЛЮДЕЙ

THE TRUTH ABOUT UKRAINE voices of ORDINARY PEOPLE - YouTube:

Barcelona recorded a video message - in tears and faith in the hearts! A Square in Barcelona recently recorded a video message to the Ukrainian, Russian, and all who care about the fate of our country. In the shooting was attended by people from different parts of Ukraine, from north to south, from Lvov to Kharkov, among whom was young and elderly, and very young Ukrainian. Also came the Russians, Belarusians, Latvians, Romanians and Spaniards, because during such events one can not stay away. 

Said Ukrainian and Russian, Belarusian and English, with the hope that they will understand and not only listen, but hear! Everyone was very painful because of the tragic events of the past, lost lives, injustice and falsehood and speak it was very difficult ... but silent it would be even harder! 

Someone said tearfully, someone managed to charge others with optimism and faith in victory, some read Shevchenko much talked about God ... and as they say in the video, regardless of language, religion and nationality, we are all one nation - a A man, a man who wants peace and righteousness In the Internet era distribute truth everyone can. Appeal to those who seek it, can ordinary Ukrainian, it does not have to be a famous politician. And perhaps one of the video is not so much dependent, but the more of these is, the more "true injustice win ', because unity is our strength!


У БАРСЕЛОНІ ЗАПИСАЛИ ВІДЕОЗВЕРНЕННЯ -- ЗІ СЛЬОЗАМИ НА ОЧАХ ТА З ВІРОЮ В СЕРЦЯХ!

Представники Майдану в Барселоні нещодавно записали відеозвернення до українців, росіян, та всіх, кому небайдужа доля наших країн. У зйомці взяли участь люди з різних куточків України, від півночі до півдня, від Львова до Харкова, серед яких була і молодь, і старші люди, і зовсім маленькі українці. Також прийшли росіяни, білоруси, латиші, румуни та іспанці, адже під час таких подій ніхто не може залишатися осторонь. Говорили українською і російською, білоруською і англійською, з надією, що їх не тільки зрозуміють та вислухають, а й почують!

Всім було дуже боляче через трагічність останніх подій, втрачені життя, несправедливість та брехню, і говорити було дуже важко... Але мовчати було б ще важче! Хтось говорив зі сльозами на очах, комусь вдалось зарядити інших оптимізмом та вірою в перемогу, дехто читав Шевченка, багато згадували про Бога... Та, як говориться на відео, незалежно від мови, віри та національності, всі ми одна нація -- це Людина, людина, що хоче миру та справедливості!

В епоху Інтернету розповсюджувати правду може кожен. Звертатись до тих, хто її шукає, можуть і звичайні українці, для цього не обов'язково бути відомим політиком. І можливо від одного цього відео не так багато залежить, але чим більше таких буде, тим швидше «правда кривду переможе», адже в єдності наша сила!

'via Blog this'